Malarstwo Artystek Irańskich

Malarstwo Artystek Irańskich

Galeria Persja oraz Muzeum Azji i Pacyfiku

mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy

Malarstwo Artystek Irańskich:

Farah Ossouli, Farideh Lashai, Gizella Varaga Sinai, Raana Farnud, Shahrzad Ossouli, Massoumeh Mozaffari, Arya Shokuhi Eghbal, Maryam Shirinlou i Mitra Kavian

który odbędzie się w czwartek, 7 września 2006 r., o godz. 17.00
w Galerii Azjatyckiej,
ul. Freta 5,
Warszawa

Malarstwo Artystek Irańskich
Malarstwo Artystek Irańskich
Farah Ossouli
Malarstwo Artystek Irańskich
Farah Ossouli
Malarstwo Artystek Irańskich
Raana Farnud

Na wystawie prezentowane są prace dziewięciu irańskich malarek należących do grupy Dena. Ich obrazy, o zróżnicowanej tematyce i stylu, mają jednak wiele cech wspólnych.

Artystki świadomie czerpią z dziedzictwa dawnej sztuki perskiej, wybierając różnorodne elementy tej kultury i przenosząc je do własnych obrazów. Na niektórych odnajdujemy motywy ikonograficzne nawiązujące do okresu panowania przedislamskich dynastii, znana ze starożytnych ruin Persepolis. Na innych pojawiają się elementy ozdobnej kaligrafii, szeroko rozpowszechnionej w świecie muzułmańskim, tu jednak ujęte w nowoczesne układy kompozycyjne. Część prac odwołuje się do miniatur z XVI-XVII w., z czasu panowania dynastii Safawidów uważanego za najwspanialszy okres rozwoju perskiego malarstwa. W tym wypadku postaci z miniaturowych, precyzyjnie dopracowanych przedstawień z zdobiące niewielkie księgi zostały przeniesione do nowoczesnych kompozycji o dużym formacie. Obok tego pojawiają się obrazy o współczesnym charakterze: pejzaże sprowadzone do wielobarwnych płaszczyzn, portrety o uproszczonych formach i zgeometryzowanych układach, albo kompozycje abstrakcyjne. jednocześnie wszystkie prace wykazują delikatność i subtelność, charakterystyczne dla irańskiej twórczości kobiecej. Cechy te przejawiają się zarówno w ujęciu tematu, jak i doborze środków artystycznych.

Artystki z grupy Dena odważnie i wytrwale zdobywają publiczność nie tylko w Iranie, ale i na świecie o czym świadczą liczne wystawy m.in.: we Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech oraz Chinach. W Polsce sztuka irańska jest niestety jeszcze zbyt rzadko prezentowana, a z pewnością ta bogata kultura zasługuje na lepsze, dokładniejsze jej poznanie. Tym bardziej cieszę się, że dzięki współpracy z krakowską Galerią Persja, także Muzeum Azji i Pacyfiku będzie mogło reprezentować prace irańskich artystek w Warszawie.

 

Andrzej Wawrzyniak

Ostatnie Aktualności i Wydarzenia