Kopuły wyłożone ceramicznymi płytkami w kolorze błękitnoturkusowym, arkady zdobione arabeskami i motywami roślinnymi, miniatury ukazujące zakochanych wypoczywających w cieniu drzew, czy najwspanialsze, lśniące kobierce rozwijane przed powitaniem każdego gościa - cały ten świat pełen barw i przepychu wyrafinowania i zarazem uduchowienia od wieków cechuje Persję, kraj magiczny, kiedyś daleko wykraczający poza granice współczesnego Iranu.
H. Stierlin, Skarby Orientu, Warszawa 2002

     

Galeria Persja działająca na krakowskim Kazimierzu od 2002 roku, pragnie pokazać choć małą cząstkę szeroko pojętej kultury irańskiej, oferując wyroby tkaczy, rzemieślników, miniaturzystów i nomadów nie tylko z różnych regionów Iranu, ale także z Afganistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Są nimi stare i współczesne, często latające kobierce i kilimy, ręcznie tkane i haftowane tkaniny dekoracyjne, biżuteria, ażurowe lampy, wyroby ceramiczne i inne autentyczne rzemiosło.Trójka szczerze oddanych sprawie pasjonatów - iranistów, osobiście wybiera przedmioty na bazarach Teheranu, Isfahanu, Maszhadu, czy Szirazu. Częste wyprawy do Iranu, znajomość języka i sztuki perskiej sprawiają, że w ofercie Persji można znaleźć rzeczy wyszukane i niebanalne.

Zajmujemy się ponadto wyszukiwaniem antycznych dywanów i kilimów wschodnich również w Polsce, gdzie kolekcjonowaniem sztuki Orientu pasjonowano się na wiele pokoleń wstecz.
Od niedawna Galeria Persja prezentuje też współczesny design młodych irańskich twórców: 'Earthhandcrafts' z Teheranu i 'Shaya' z Isfahanu.

Tkaniny z kolekcji galerii "występowały" w polskich i zagranicznych filmach (m.in. "Edina", "33 sceny z życia", "Prawdziwa historia Juro Janosika i Tomasa Uhorczika", "Cud w Krakowie", "Obława"). Nasze przedmioty i aranżacje goszczą na łamach wielu czasopism (m. in. "Elle", "Elle Decoration", "Dom z Pomysłem" (3/2008, 14/2010), "Weranda" (6/2008), "Zwierciadło" (5/2008), "Dom&Wnętrze" (11/2012), "Wysokie Obcasy" (44/2012) itd.).

Galeria stara się również popularyzować wiedzę na temat Iranu, organizując i współorganizując różne projekty kulturalne; wystawy współczesnego malarstwa irańskiego, koncerty i festiwale. Prowadzimy szkolenia z dziedziny kultury oraz języków Iranu i Afganistanu. Wspieramy działania charytatywne takie jak aukcje na rzecz uchodźców afgańskich. Braliśmy czynny udział w niesieniu pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Bam.