OM w Iranie – joga, przyroda, sztuka, jedzenie, radość!

Z wielką radością zapraszam Cię na kolejny wyjątkowy wyjazd z jogą do wyjątkowego Iranu. Zarezerwuj dla siebie tylko 10 dni – popraktykujemy wspólnie tyle, na ile będziesz miał ochotę, popływamy w lasach mangrowych słonecznej Zatoki Perskiej, pokażę Ci góry oraz najważniejsze zabytki starożytnej Persji. Zobaczysz także Isfahan - perłę architektury muzułmańskiej, a na koniec w teherańskiej kawiarni doświadczysz współczesnego Iranu. Ja przy kawie, herbacie, czy fajce wodnej opowiem Ci o przybywających do Iranu poselstwach polskich, „kolibie”, czy „papuciu” - słowach absolutnie perskich w naszym języku, o wspólnych świętach i przede wszystkim o tym, że więcej nas Polaków z Irańczykami łączy niż dzieli.

 

Nazywam się Karolina Zięba i jak się domyślacie, jestem instruktorką jogi. Uczę w nurcie nastawionym na zindywidualizowaną i równoważącą praktykę. Najważniejsze jest dla mnie, by każdy ćwiczył dla siebie, w swoim rytmie, w zgodzie ze swoim ciałem i stanem ducha.
Jogę praktykuję od ponad 12 lat. Uczyłam się w Polsce, Czechach, Nepalu, Indiach i Iranie. W 2017 roku wywiało mnie na Bali, gdzie ukończyłam m.in. mój wymarzony kurs nauczycielski Svastha Yoga of Krischnamacharya Teacher Training Program (Yoga Alliance RYS 200) pod kierunkiem dr. Ganesha Mohana. 

Z wykształcenia, z pasji i z serca jestem orientalistką – iranistką. Od ponad 20 lat nieprzerwanie podróżuję, pracuję i pomieszkuję w Iranie. Iran to mój drugi dom. Dlatego pojedź tam ze mną!

 

Iran to jeden z najbardziej kontrowersyjnych państw świata, który zwykle poprzez uproszczone wiadomości telewizyjne utożsamia się z pełną żarliwości religijnością oraz fanatyzmem. Niewielu kojarzy Iran jako kraj wspaniałych zabytków, wielkich przestrzeni, gór, morza, gdzie tego samego dnia, rano można szusować na nartach na wysokości 3500 m npm, a wieczorem rozkoszować się słońcem, pływając w wodach Zatoki Perskiej. 

 

Autorzy najpopularniejszych przewodników dla podróżników wprowadzają czytelników do tego kraju słowami: „witaj w miejscu, który najprawdopodobniej jest najbardziej przyjaznym krajem na świecie (Lonely Planet)”. Sami Irańczycy uważają, że żaden inny naród nie jest tak gościnny, jak oni i zwykle każdy turysta doświadcza tej cechy w ciągu kilku pierwszych godzin swojej irańskiej wyprawy. 

 

Zapraszam do przeżycia niezwykłej przygody oraz skonfrontowania własnego doświadczenia ze stereotypami na temat tego wyjątkowego państwa!

 

 

W PROGRAMIE:

 

ZATOKA PERSKA (WYSPA QESZM) – SZIRAZ – PERSEPOLIS- NAQSZE ROSTAM - ISFAHAN - TEHERAN

 

WYSPA QESZM – największa, trochę „leniwa”, rzadko odwiedzana przez turystów wyspa Zatoki Perskiej z pięknymi górami, unikalną architekturą oraz wyjątkowym Geoparkiem, wpisanym na listę UNESCO w 2005 roku. Natura wykuła tutaj kosmiczne kaniony, pokręcone formy skalne oraz najdłuższy na świecie system jaskiń solnych (w programie dodatkowo pływanie łodzią w okolicy malowniczej wioski Laft). 

SZIRAZ – miasto poezji, bujnych ogrodów i wina:), leżące u stóp gór Zagros, w których większość plemion nadal prowadzi koczowniczy tryb życia. Stolica prowincji Fars, gdzie podziwiać można najwspanialsze zabytki z czasów starożytnej Persji (Persepolis, Naqsze Rostam).

ISFAHAN - słynna stolica Iranu z czasów potężnej dynastii Safawidów, jedna z największych metropolii świata w XVII wieku, którą zachwycali się europejscy kupcy i dyplomaci, także z Polski. Miasto pełne zapierających dech zabytków, z tętniącym życiem krytym bazarem i piękną dzielnicą ormiańską.

TEHERAN - potężna, chaotyczna i zarazem fascynująca metropolia, licząca niemal 18 mln mieszkańców. Dowód na różnorodność i wewnętrzne sprzeczności targające irańskim społeczeństwem. Malownicze, konserwatywne, zatłoczone południe stolicy oraz północna, nowoczesna, nieco kosmopolityczna część miasta - tworzą fascynującą mieszankę kulturową.

PROGRAM:

 

Dzień 1. (01.11.2019, UWAGA: wylot z Krakowa najprawdopodobniej 31.10.2019)

 

Kraków – Teheran - Qeszm

Lot do Teheranu przez jeden z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych. Z Teheranu, (najprawdopodobniej rano, około godziny 10:30, 01.11.2019) przelot na wyspę Qeszm. Zakwaterowanie. Po krótkim odpoczynku i posiłku czas na relaksacyjną praktykę jogi.

 

Dzień 2. (02.11.2019) Qeszm

Dzień zaczynamy od porannej sesji jogi. Po śniadaniu wyruszamy na objazd tej bajecznej, trochę kosmicznej wyspy, gdzie mieszają się cztery kultury: irańska, indyjska, arabska i afrykańska. Wystarczy tylko popatrzeć na strój kobiet - na twarzach niespotykane nigdzie w Iranie, czarne lub złote maski, na rękach piękne roślinne wzory pomalowane henną, jakby z Indii, a misternie haftowane cekinami spodnie i koszule, w zależności od wzoru powodują, że często zastanawiam się, czy jestem w Iranie, Indiach, czy może gdzieś w Afryce. Oprócz zwiedzania Geoparku UNESCO, popłyniemy łodzią wśród lasów mangrowych, a wieczorem obejrzymy zachód słońca w wyjątkowej architektonicznie wiosce Laft. Na zakończenie dnia czas na jogę

 

Dzień 3. (03.11.2019) Qeszm

 

Rano przywitamy słońce wspólną praktyką. Póżniej udamy się na dalsze zwiedzanie tej magicznej wyspy. Zobaczymy m.in. „Dolinę Gwiazd” (Darre-je Setaregan), jaskinię Chorbas i jeżeli czas pozwoli, popłyniemy na pobliską wyspę Hengam, znaną z unikalnej przyrody, raf koralowych i ....delfinów. Wieczorem joga, joga, może w terenie?! 

 

Dzień 4. (04.11.2019) Qeszm - Sziraz

Po porannej praktyce i śniadaniu przelot do Szirazu. Zakwaterowanie. Po zameldowaniu w hotelu i krótkim odpoczynku, udamy się na rekonesans miasta. Pewnie zaprowadzę Was do centrum i opowiem o winie, czarnych oczach i poezji sufickiej, którą Irańczycy żyją do dziś, bez względu na to, czy jest się niepiśmiennym koczownikiem, czy profesorem uniwersyteckim.

 

Dzień 5. (05.11.2019) Sziraz

 

Poranna praktyka, następnie zwiedzanie starego miasta: cytadeli Karima Chana Zanda, kompleksu Vakila (tu zobaczymy: meczet piątkowy, łaźnię oraz jeden z najwspanialszych bazarów irańskich (mój ulubiony), gdzie koczownicy z pobliskich gór Zagros do dziś oferują lokalnym kupcom swoje kolorowe rękodzieło. Wieczorem pochylimy się nad grobem Hafiza (Hafezije), jednego z największych poetów mistycznych Iranu. Codziennie tłumy Irańczyków z różnych grup społecznych pielgrzymują do Hafezije, by oddać cześć swojemu mistrzowi, recytować jego pieśni miłosne lub medytować.

Wieczorem kolacja w najlepszej, według mieszkańców Szirazu, restauracji w mieście:)

 

Dzień 6. (06.11.2019) Sziraz – Persepolis – Naqsze Rostam - Sisacht

 

Wczesnym rankiem wyruszamy do Sisacht (260km). Nasza droga będzie szczególna, bo cofniemy się do czasów starożytności. Na dłużej zatrzymamy się w Persepolis, ceremonialnej stolicy państwa Achemenidów, której budowę w 520 roku p.n.e. rozpoczął Dariusz I Wielki, a Persja w czasach jego panowania była największym imperium starożytności. Następnie udamy się do Naqsze Rostam, miejsca pochówku 4 władców achemenidzkich. I tu atrakcjom nie mówimy dosyć. Być może lekko zmęczeni, trochę „off the beaten track”, z okien naszego autokaru będziemy podziwiać malownicze i piękne góry Zagros. Wieczorem dotrzemy do miejscowości Sisacht, położonej w sercu chronionego przyrodniczo regionu Dena. Tu znów popraktykujemy jogę, zjemy lokalne jedzonko i udamy się na zasłużony wypoczynek.

 

Dzień 7. (07.11.2019) Sisacht – Isfahan

Po porannej praktyce jogi czeka nas długa podróż (450km), której zwieńczeniem będzie, jak mówią Irańczycy: „połowa świata” – czyli wyjątkowy Isfahan. Po zakwaterowaniu udamy się na drugi co do wielkości plac świata – Naqsze Dżahan, gdzie w XVII wieku tancerki na specjalnie rozstawianych scenach umilały czas przybywającym do miasta zagranicznym poselstwom. Wieczorem odwiedzimy moją ulubioną herbaciarnię - czas na fajkę wodną - „dolce joga!”

 

Dzień 8. (08.11.2019) Isfahan

 

Po śniadaniu zwiedzimy otaczające plac dwa imponujące meczety, pałac Ali Qapu, pałac Czehelsutun oraz bazar. Po południu wizyta w ormiańskiej dzielnicy – Dżolfa. Zobaczymy tutaj katedrę Vank. Spacerując po mieście, udamy się w stronę historycznych mostów. Jeżeli czas pozwoli, pod krytym bazarem przejdziemy w stronę meczetu piątkowego, założonego w VII wieku n.e. 

 

Dzień 9: (09.11.2019) Isfahan – Teheran 

 

Rano czas wolny na zakupy i indywidualne eksplorowanie miasta. Jeżeli chcesz kupić oryginalny perski dywan lub kilim, to bazar w Isfahanie jest jednym z najlepszych miejsc na ziemi, a ja mogę doradzić, jakie rękodzieło kupić, które jest stare, jakie ma barwniki. Orientalne tkaniny bowiem, to moja kolejna pasja, pogłębiana na studiach, w Muzeum Narodowym w Krakowie i w „magazynach” perskich kupców. Chętnie podzielę się tą wiedzą!

 

 

Po południu transfer do Teheranu (447km). 

 

 

Dzień 10. 10.11.2019, (wylot najprawdopodobniej w nocy z 10.11. na 11.11.2019)

 

 

Teheran

 

Może ku zdziwieniu wielu z Was, Teheran to moje ulubione miasto w Iranie. Wielka, gwarna, zróżnicowana społecznie, zatłoczona stolica - prawdziwy współczesny Iran. Na południu Teheranu zaprowadzę Was na cmentarz polski, gdzie spoczęli nasi rodacy. Iran bowiem, w latach 1942 – 1945 przyjął 116 tysięcy polskich uchodźców - żołnierzy armii generała Andersa oraz cywilów, którym udało się wydostać z sowieckich łagrów. Ich historie są niesamowite....

 

W Teheranie nie chcę pokazywać Wam kolejnych zabytków (choć są piękne). Chcę, byście zobaczyli, jak żyją Irańczycy, gdzie się spotykają, być może, jak mieszkają... W zależności od korków na ulicach (w nich stoi się nieraz godzinami!) odwiedzimy kilka moich ulubionych miejsc, dobrą galerię sztuki współczesnej, kawiarnię, gdzie młodzież i intelektualiści prowadzą długie dyskusje na temat kondycji kraju. 

 

Wieczorem transfer na lotnisko międzynarodowe. Przelot do Polski (w nocy z 10 na 11.11.2019) przez jeden z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych.

 

CENA: 1300 Euro/os

Cena obejmuje:

 1. Zajęcia jogi (na Qeszmie popraktykujemy 2 razy dziennie, w Szirazie: joga o poranku, Sisacht: ćwiczymy rano i wieczorem, Isfahan/Teheran – wedle chęci)
 2. Zakwaterowanie, 10 noclegów

Qeszm: Tradycyjny Guest house, pokoje 2, 3, 4 osobowe bez łazienek, śpimy po irańsku, czyli na podłodze

 

Sziraz: Tradycyjny Guest house, pokoje 2, 3, 4 osobowe 

Sisacht: Aparthotel

Isfahan: Hotel ****, pokoje 2 osobowe

Teheran: Hotel****, pokoje 2 osobowe

 1. Transport na miejscu: minibus/wan do naszej dyspozycji oraz 2 loty wewnętrzne: Teheran – Qeszm (odległość: 1073 km, czas trwania lotu: ok 2h), Qeszm lub Bandar-e Abbas – Sziraz (odległość: 471km, czas trwania lotu: 1h25min).
 2. Opiekę przewodnika i tłumacza
 3. Śniadania, kolacje
 4. Bilety wstępu do zwiedzanych miejsc

Cena nie obejmuje:

 1. Obiadów
 2. Lotu międzynarodowego
 3. Wizy (75Euro) na lotnisku IKA Teheran
 4. Zwyczajowych napiwków
 5. Ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia wynosi około: 65zł/os. W celu ubezpieczenia możesz skontaktować się z Łukaszem Pasternakiem, tel: 535 169 355, e-mail: lukasz.pasternak1@gmail.com

Podaj hasło: Karolina/Iran/joga. Jeżeli interesuje Cię bardziej wymagający pakiet ubezpieczeniowy, Łukasz z pewnością przygotuje ofertę specjalnie dla Ciebie.

Informacje praktyczne:

 

Ze względu na obowiązujący w Iranie dress-code panowie mogą chodzić w miejscach publicznych w spodniach i podkoszulkach (krótkie spodenki są zakazane). Panie obowiązuje nakrycie głowy/szal, a także koszula/płaszcz z długimi rękawami zakrywający pośladki, sięgający do kolan. 

Należy zabrać ze sobą gotówkę, Euro lub USD. W większości miejsc karty płatnicze i kredytowe nie są akceptowane.

W Iranie nie pijemy alkoholu.

Program może ulec zmianie. Minimalna ilość osób, która musi się zebrać, by wyjazd się odbył to 10 osób.

UWAGA

 

Zapisy przyjmuję do 31.07.2019 

 

Zaliczkę w wysokości 700 Euro należy wpłacić do 31.07.2019. Pozostałą sumę, tj: 600 Euro do 30.09.2019 roku 

Kontakt:

Karolina Zięba, tel: 600 03 70 60, e-mail: karcia77@wp.pl