Galeria Persja

poleca

Iran oczami kobiet

9 marca (środa), godz. 19:00
Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7/Warszawa
wstęp wolny

Wydawnictwo Claroscuro zaprasza na spotkanie wokół książki Shahrnush Parsipur „Kobiety bez mężczyzn”, połączone z debatą, której bohaterkami będą irańskie kobiety.

W programie:
- pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Rough cut” (reż. Firouzeh Khosrovani, 22 min.) opowiadającego o irańskiej cenzurze obyczajowej, której ofiarą padły nawet sklepowe manekiny;
-debata z udziałem iranistek: Aleksandry Szymczyk, dr Katarzyny Górak-Sosnowskiej i Agaty Skowron-Nalborczyk;
- pokaz zdjęć przedstawiających irańskie kobiety, które zaprezentuje grupa fotograficzna Zorka Projekt, czyli Monika Bereżecka i Monika Redzisz.

Spotkanie jest jednym z punktów festiwalu Rewolucje Kobiet, a poprowadzi je Anna Czerwińska z Fundacji Feminoteka.

„Kobiety bez mężczyzn” (oryg. Zanan-e bedun-e mardan) to magiczna opowieść o pięciu irańskich kobietach. Znajdziemy wśród nich m.in. młodą nauczycielkę, gospodynię domową w średnim wieku i prostytutkę. Różni je wszystko – wiek, pochodzenie, status społeczny, łączy natomiast pragnienie wolności i realizacji własnych marzeń. Losy bohaterek krzyżują się pewnego dnia w ogrodzie na przedmieściach Teheranu.
Książka ukazała się po raz pierwszy w 1990 roku. Jej wydanie kosztowało autorkę utratę wolności. Cały nakład został wyprzedany w niecałe dwa tygodnie, ale dodruk książki został wstrzymany przez rząd Iranu. Kontrowersyjna treść powieści stała się powodem procesu i aresztowania autorki, która dziś mieszka na emigracji w USA. Książka doczekała się kilku wydań w Stanach Zjednoczonych i w Europie, a w 2009 została przeniesiona na ekran przez znaną irańską artystkę, Shirin Neshat. Jej film „Kobiety bez mężczyzn” miał swoją światową premierę w 2009 roku na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.